grafika

Modelki Hostessy Sklepy Fryzjerskie

TRASKO

Dziwne kolekcje

Wiele osób nieznających środowiska modowego często krytykuje pokazy mody, które w odczuciu laika mogą się wydać kompletnie bezsensowne. Warto jednak zauważyć, iż duża część pokazów mody to pewien rodzaj sztuki uprawiany przez projektantów mody. Nie wszystko w temacie fashion powinno być stricte pragmatyczne, tak jak nie każdy obraz przedstawia sytuację rzeczywistą, czy też nie każde słowa piosenki mają swój dosłowny sens. Projektanci podobnie jak pisarze, malarze czy muzycy próbują w swoje projekty włożyć zarówno serce, jak i duszę. Przekazać światu coś, co nierzadko za pomocą słów okazuje się być nieprzekazywalne.

W historii pokazów mody można znaleźć szereg takich, które mogły zaszokować środowiska zewnętrzne, a nawet osoby, które z modą mają do czynienia na co dzień. Na uwagę z pewnością zasługuje projekt pod tytułem Zamaskowane modelki (projektant: Maison Martin Margiela), podczas którego osoby przedstawiające kreacje miały całkowicie zasłonięte twarze. Jednym z najbardziej znanych abstrakcyjnych pokazów mody był projekt wykonany przez German Designer. Pokaz odbył się w Heringsdorf w Niemczech i charakteryzował się niezwykle surrealistycznymi projektami. Na uwagę zasługują również pokazy mody na lodowcu w Paryżu (projektant: Karl Lagerfeld) oraz na Pustyni Dunhuang (projektant: Pierre Cardin).

Wydaje się więc, że modą nie tylko można się bawić, ale za pomocą mody można coś światu przekazać. Projektanci doskonale zdają sobie z tego sprawę, choć ich odbiorcy – szczególnie ci niezwiązani ze środowiskiem modowym – mogą jeszcze przez jakiś czas nie rozumieć idei organizowania pokazów tego typu. Być może za jakiś czas moda stanie się dziedziną sztuki także w świadomości większego grona odbiorców.

Oryginalne ubrania